Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı arıza tespiti, elektronik kontrol ünitesine bağlanan makine ile araçta olan tüm arızaların bulunması işlemidir. Bu işlem yapılırken özel bir program ve makine kullanılmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi ile otomobillerde de elektronik kontrol üniteleri kullanılmaya başlamıştır. Halk arasında ECU ya da beyin olarak adlandırılan elektronik kontrol üniteleri 1999 yılından sonra üretilen araçların hemen hepsinde bulunmakta olup, elektronik kontrol ünitesi sayesinde, araç üzerindeki modüllerden gelen hatalar kontrol sistemi üzerinden görülebilmektedir.

Elektronik kontrol ünitesi bulunan araçlarda OBD (On Board Diagnostic) soketi bulunmaktadır. OBD soketi, araç modülleri ile iletişim kurulabilmesini sağlar. OBD sayesinde motor, airbag, abs vb. modüller ile iletişim kurulabilir.

Aracı bilgisayara bağlanırken, öncelikle uzatma kablosu ya da kablosuz bağlantı adaptöründen yardım alınır. Bilgisayar bağlantısı sonrası ilgili program çalıştırılır. Ardından bilgisayardaki programda olan tüm arızalar belirlenerek kullanıcıya bilgi verilir. Daha sonra arıza servis ışıkları ve hata kodları düzeltilir. Ardından program kapatılarak, bilgisayar ve bağlantı adaptörleri araçtan sökülür.

Arabayı bilgisayara bağlama olarak bilinen bu işlemden sonra, arabanın tüm arıza ışıkları ekranda sönmüş olur. Bunun neticesinde de arabanızın kontağını her açtığınızda gördüğünüz araç hata kodları bir daha gözükmez.

Bilgisayarlı arıza tespiti sayesinde, daha hızlı müdahale için tüm parçalar titizlikle kontrol edilip, tespitler sonucu, yapılması gereken tamir işlemleri de kısa süre içinde belirlenebilmektedir.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da bilgisayarlı arıza tespiti konusunda, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.