Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Araçlarda Periyodik Bakımın Önemi

Araçlarda Periyodik Bakımın Önemi

Aracı olan herkesin, yılda en az bir kere olmak üzere aracının periyodik bakımını yaptırması gerekmektedir. Kullanım şartlarına ve kilometre değişim aralıklarına göre periyodik bakımların zamanlamaları belirlenmektedir. Bu zamanları belirleyebilmek için güvendiğiniz bir ustaya danışmanız en doğrusudur. Ancak Kullanılan servis malzemelerinin zaman aşımından dolayı, araç az kullanıldığında dahi yılda en az 1 defa yenilenmesi aracınızın  sağlığı için gereklidir.

Zamanında Değiştirilen Motor Yağı ve Filtrelerin Önemi

Aracınız için kullanılan yağın ve filtrelerin kalitesi önem arz etmektedir. Özellikle hava filtresinin emiş sistemindeki önemi göz ardı edilemez. Kötü bir yağ filtresinin yağlama eksikliği motora hasar verir. Üreticinin onayladığı motor yağları motorun yağlama ve soğutmasında büyük etkendir.

Neden Araç Kullanılmadığında Bakım Yaptırılmalı?

İlk nedenlerinden birisi motor yağının eskimesi veya aşınmasıdır. Araç içinde bekleyen motor yağı zamanla işlevini yerine getirememeye başlar. Kullanılan servis malzemelerinin zaman aşımından dolayı, araç az kullanıldığında dahi yılda en az 1 defa yenilenmesi aracınızın sağlığı için gereklidir. Örneğin; triger kayışı olan araçlardaki kauçuk ömrü veya motor içerisinde dolaşan soğutma suyunun antifrizsiz kullanıldığında ileride vereceği hasarlar gibi. Tüm bu bakım gereksinimleri, aracınızın daha uzun ömürlü olması ve sizi ileride karşılaşabileceğiniz ekstra masraflardan koruması içindir. Değiştirmediğiniz motor yağından dolayı arabanızın motorunun hasar görmesi gerçekten hiçbirimizin istemeyeceği bir durum olur.

Genel olarak bakımları periyodik bakımlar ve ağır bakımlar olarak ikiye ayırabiliriz. Ağır bakımlarda; triger değişimi, fren balata değişimi, debriyaj değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler varken, periyodik bakımlar arabanızın kusursuz çalışması için genel olarak filtre değişimleri ve detaylı kontrolleri içerir.

Konuyu biraz daha açacak olursak periyodik bakımlarda;

  • Yağ filtresi değişimi,
  • Hava filtresi değişimi,
  • Polen filtresi değişimi,
  • Yakıt filtresi değişimi,
  • Motor yağı değişimi,
  • Motor bakımı,
  • Fren bakımı,
  • Far ayarı,
  • Ön takım kontrolü,
  • Genel kontrol,

işlemleri istisnasız her araç için yapılması gereken işlemlerdir.

Ancak tekrar belirtmek gerekir ki; aracınızı kullanım şeklinize, kullandığınız yere ve aracınızın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığına göre bakım ihtiyaçları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten yapılacak kesin değişimlerin dışında aracınızı kontrol edecek ustanın hem aracınızı iyi tanıyor olması hem de itinayla check-up işlemini yapıp size aracınızın durumunu söylüyor olması önemlidir. İnsan sağlığında olduğu gibi aracınızda da erken teşhis ileride önünüze çıkacak olan hasar ve masrafları en aza indirger. Bu durumda tekrar belirtilmelidir ki; aracınız için seçtiğiniz ustanın yapılan işleme çıkarttığı masraftan ziyade ileriye dönük size avantajlar sağlayabilir. Bu durumda mutlaka güvendiğiniz ve periyodik bakımlarınızın, arıza tespitlerinizin kontrollerini diagnostik cihazlarla sağlayan bir servisiniz olmalıdır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.