Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Devirdaim Pompası Değişimi

Devirdaim Pompası Değişimi

Devirdaim pompası, motorun çalışması için hayati önem taşıyan, soğutma sıvısının motor bloğu, hortumlar ve radyatör boyunca hareket etmesini sağlayan pompadır. Motorun, ideal çalışma sıcaklığını korumasında önemli rolü olan devirdaim pompasının soğuk havalarda suyun donmasını önleme, pas önleyici olarak işlev görme gibi özellikleri de vardır.

Devirdaim pompası hareketini bir kayış vasıtasıyla motordan alır. Soğutma suyu, motorun etrafındaki dolaşımını tamamladıktan sonra hortumlar tarafından radyatöre alınır ve burada yeniden soğutulur. Daha sonra radyatörden çıkar ve işlemin başladığı devirdaim pompasına geri döner.

Kolay arıza yapmamasına rağmen, bozulduğunda aracın hararetinin yükselmesi nedeniyle hem yolculuk sırasında kullanıcıyı yolda bırakabilir hem de sıcaklık nedeniyle motorda çeşitli hasarlar oluşmasına neden olabilir. İç aksamlarda meydana gelen aşınmalar, eskiyen contalar pompanın su kaçırmasına sebep olabileceği gibi bazı modern devirdaim pompaları plastik pervanelere sahip olduğundan fan kanatlarının kırılması, titreşime yol açarak pompanın arıza yapmasına neden olabilir.

Devirdaim pompası otomobil için yüksek önem arz eden bir parça olduğundan arızalandığı durumlarda yenisi ile değiştirmek en doğru çözüm olarak ifade edilebilir.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da devirdaim pompası arıza tespiti ve devirdaim pompası değişimi konularında, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.