Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Motor Rektifiyesi

Motor Rektifiyesi

Rektifiye, motorun komple aracın üstünden alınarak, tüm parçalarının sökülüp kullanım töleransı bitmiş olanların yenileri ile değiştirilmesidir.

Araba motorları çalışma koşullarına bağlı olarak zaman içerisinde aşınırlar. Aşınmış bir motorun çalışma koşullarını etkileyecek parçalar; silindir, piston, krank mili vb. talaşlı işlemler yapılarak tekrar ilk günkü gibi sorunsuz çalışır hale getirilebilirler.

Aslında motor rektifiyesi dediğimiz işlem, motorda yapılan işlemlerden sadece bir tanesidir. Bu işlem de silindirde ovallik ya da koniklik olması durumunda düzeltilmesi olarak açıklanabilir.

Ancak motor yenileme veya motor revizyonu dendiği zaman silindir kapak taşlama, silindir bloğunun yüzeyinin taşlanması, krank taşlama, sübap yuva taşlama ve bunlar gibi çok iş girmektedir.

Bu işlemler genel halk dilinde motor rektifiyesi, motor yenileme olarak ifade edilmektedir.

Oldukça zahmetli ve profesyonellik gerektiren bir iş olan motor rektifiyesi; motorun tipine, markasına ve türüne göre yüksek maliyetler ortaya çıkarabilen teknik bir iştir.

Dizel araçlarda rektifiye maliyeti, benzinli araçların rektifiye maliyetine oranla aşağı yukarı iki kat kadar tutmakta olup, bunun sebebi de parçalarının genel olarak daha pahalı olması ve turbo, yüksek basınç pompası gibi ekipmanların bulunmasıdır. Ancak yeni benzinli modellerde de artık bu tür parçalar kullanılmaya başlanmış olduğundan, bu tür parçaların kullanıldığı benzinli motorlarda da maliyetin dizele yaklaşacağı anlamı çıkarılabilir.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da motor rektifiyesi konusunda, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.