Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Şanzıman Yağı Değişimi

Şanzıman Yağı Değişimi

Şanzımanlarda, çalışan parçaların aşınmasından meydana çıkan partikül ve metalik tozlar, zamanla şanzıman yağının kirlenmesine sebep olmaktadır. Kirli şanzıman yağı nedeniyle yıpranmalar artmakta ve şanzımanın verimli şekilde çalışma kabiliyeti zamanla azalmaktadır.

Şanzıman, araç içerisinde motordan alınan dönme gücünü tekerleklere ileten bir yapı olmakla birlikte dönme gücünü iletirken, motordan almış olduğu gücü doğrudan tekerleklere iletmemektedir. Hızın sabit kalmasını, torkun ayarlanmasını ve yüksek hıza çıkıldığında yakıttan tasarruf sağlayan sistemlerin bir bütünü olarak tanımlanan bu sistem, şanzıman yağının azalması göz ardı edildiği durumlarda aksaklıklar meydana gelmektedir.

Otomatik şanzımanda bulunan yağın kontrolü şanzımanda bulunan yağ çubuğu çekilerek yapılmakta olup, yağ çubuğu bulunmayan manuel şanzımanlı araçlarda ise yağ seviyesini kontrol etmek biraz daha zor bir konudur. Aracın alt bölümüne bakılması gerektiği için bu gibi durumlarda profesyonel bir servise başvurulması en sağlıklı çözüm olmaktadır.

Otomatik şanzımanlı araç sahiplerinin, şanzıman yağı değişimi konusunda bilgili olması ve kontrolünü düzenli aralıklarla yaptırması, yağ çubuğu olmayan manuel şanzımanlı araç sahiplerinin ise şanzıman yağı kontrolünü düzenli aralıklarla yaptırması gerekmektedir.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da şanzıman yağı kontrolü ve şanzıman yağı değişimi, alanlarında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.