Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Rotil & Rot Başı Değişimi

Rotil & Rot Başı Değişimi

Rot başının görevi tekerleklerin hizasını korumak olarak tanımlanırken, rotil, bütün bir amortisör sistemini birbirine adapte eden, oynar özelliğe sahip bir bağlantı elemanı olarak nitelendirilebilir. Rotil, amortisör salıncak kollarının pitman bağlantısına monte edilmesi için kullanılır. Bu neticede tekerleğin dikey düzlemde hareket kazanması sağlanır.

Tekerlere direksiyondan gelen hareketi ileten rot kolunun ucunda yer alan rot başı, kullanıldıkça aşınır deforme olur. Zamanla boşluk yapar. Böylece zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

Arızanın tespiti kolaydır, bir kriko ile lastik kaldırılıp üst ve altından motora doğru itip, çekildiğinde boşluk varsa rotil arızalı anlamına gelmektedir.

Rot başında ise küresel mafsal zamanla aşınarak boşluk yapmaya başlar ve bu boşluk sağa sola direksiyon manevralarında da hissedilir hale gelir. Rot başındaki mafsal özelliğini tamamen yitirdiğinde ise çukur ve kasislerde ses yapmaya başlayarak, direksiyon hassasiyeti azalır. Sanayi tabiriyle “Araç gezme yapıyor” olarak da bilinen rot başı aşınması durumunda, rot başının acilen değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da rot başı değişimi ve rotil değişimi konularında, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.