Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Debriyaj Seti Değişimi

Debriyaj Seti Değişimi

Debriyaj, araçlarda şanzımanla motor arasındaki kavramayı ayıran ve vites değiştirmeye yarayan mekanik aksamdır. Otomatik şanzımanda bu işlem elektronik beyin tarafından kontrol edilir.

Vites değiştirirken, vites dişlilerinin kırılmasını önlemek için motordan gelen gücü keserek, kavrama durumuna geçtiğinde gücün motordan şanzıman ve tekerleklere aktarılmasını sağlayan debriyaj seti; volan dişlisi, debriyaj balatası, debriyaj baskı plakası, rulman yatağı (debriyaj rulmanı) ve debriyaj çatalı gibi ekipmanlardan oluşmaktadır.

Kullanıma bağlı olarak debriyaj balatası aşınarak zamanla ömrünü tamamlamakta olup, aracın ilk hareket halinde titreyerek kalkması, debriyajın daha yukarıda kavraması, debriyaj pedalının sertleşmesi, arabanın vitese geçirmekte zorlandığını ve debriyaja arka arkaya basmak gerektiği durumlarda etrafa kötü bir koku yayılması aracın debriyajının kontrol edilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Debriyajın sökülmesi için öncelikle şanzımanın sökülmesi gerektiğinden profesyoneller tarafından uygulanması gereken bir servis hizmeti olan debriyaj seti değişimi, şanzıman söküldükten sonra debriyaj setinin çıkarılması ve ardından sırayla volan dişlisi, şaft contası gibi ekipmanların sökülüp kontrol edilmesini gerektirmektedir. Kontrol edilen şaft contası ve volan dişlisi de duruma göre değiştirilerek ya da temizlenerek yerine takılır. Yeni debriyaj setinin üzerindeki koruma tabakası silinerek, üzerinde hiç kir olmamasına dikkat edilmelidir. Şanzıman sisteminin de montajı tamamlandıktan sonra hidrolik yağı konarak deneme sürüşü ile kontrol yapılmak suretiyle işlem tamamlanır.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da debriyaj seti ve debriyaj baskı balatası, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.