Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Triger Seti Değişimi

Triger Seti Değişimi

Krank mili ile eksantrik milinin birbirine eş zamanlı olarak bağlanmasını sağlayan triger kayışı, gergi bilyası ve devirdaim pompasından oluşan sisteme triger seti adı verilir. Malzeme yapısı gereği triger kayışı yumuşak yapıda olup üzerinde çeşitli dişler bulunmaktadır. Bu dişler yardımıyla otomobilin eksantrik mili ve krank milinin eş zamanlı olarak dönmesi sağlanır. Ayrıca otomobil modeline bağlı olarak triger kayışı; motor soğutma sıvısını, soğutma sistemi içerisinde döndüren devirdaim pompasına da hareket verebilir.

Triger kayışı otomobilin motorundaki en önemli parçalardan biridir. Motor çalıştırıldıktan sonra sübapların hareketi, eksantrik mili uçlarında bulunan gergi bilyalarını hareket ettirir. Burada eş zamanlı bir çalışma söz konusu olup, triger kayışının genel amacı iki parçanın birbiriyle düzgün bir senkronda çalışmasını sağlamaktır. Otomobil motorunun işleyişi için olmazsa olmazlardan olan triger kayışı değişimi yapılırken orjinal yedek parça kullanılmasına dikkat edilmeli ve yapılacak olan triger kayışı değişiminde profesyonel bir işçilik uygulanmalıdır.

Triger Seti Hangi Parçalardan Oluşur?

Marka ve modele göre değişmek üzere genellikle;

  • Triger Kayışı: Krank milinin hareketini egzantrik miline iletir.
  • Gergi Bilyesi: Triger kayışının istenilen şekilde gerdirilmesine yarar.
  • Devirdaim Pompası: Motor soğutma sıvısını sistemde döndürür.

Triger kayışı kopması ya da gevşemesi durumunda, arabanızın çok daha büyük mekanik hasarlar alması kaçınılmaz olduğundan, belirli yıl ve kilometre aralıklarda yenilenmesi gereken triger kayışı ve gerekiyorsa triger setinin tamamı, geciktirilmemesi gereken bir servis uygulamasıdır.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da triger kayışı ve triger seti değişimi konularında, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.