Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Fren Kampana Değişimi

Fren Kampana Değişimi

Fren kampana sistemleri, çalışma prensibi olarak disk frenlere göre daha karmaşıktır. Frenleme yapıldığında balatalar kampananın dış yüzeyine baskı yapmakta olup, baskının yapıldığı yüzey aynı zamanda tambur olarak da adlandırılmaktadır.

Temelde kampana, aşınmaya, soğuk ve sıcak havaya, sürtünmeye ve sıvılara karşı dayanıklı, kolay aşınmayan bir parça olmakla birlikte, araç tekerlekleri içine yerleştirilen yarım biçimli fren kampanası, temelde fren yapmayı sağlamaktadır. Kampana fren balataları frene basıldığında kampanaya sürterek yüksek ısıda fren yapmayı sağlamak suretiyle otomobili yavaşlatmakta ve durdurmaktadırlar.

Arka frenleri kampana olan araçlarda zaman geçtikçe balatalar aşınarak, aşınma sebebiyle fren yeterince iyi tutmamaya başlar. Özellikle el freninin artık yokuşlarda aracı sabit tutamaması ile kendini belli eden bu aşınma nedeniyle fren kampana değişimi uygulanır.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da fren kampana değişimi, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.