Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Yaz Bakımı

Yaz Bakımı

Araba bakımı araçların uzun ömürlü olması ve güvenli yolculuk için büyük önem taşımaktadır.

Yaz aylarında otomobiller sıcak, uzun yol mesafeleri ve toz ile birlikte çok yorulabilirler. Bunun için yaza başlamadan önce araçları hazırlamak için küçük bir bakımdan geçirmek çok mantıklı bir seçenek olmaktadır.

Yaz bakımlarında yapılması gereken işlemlerden en önce akla gelen klima bakımlarıdır. Kış ayları boyunca ihtiyaç olmadığı için birçok araç sürücüsü klimaları kullanmadığından, uzun süre kullanılmayan araç klimaları havalar ısındığı zaman sorun çıkarabilmektedirler. Bu nedenle arabanın yazlık bakımı konusunda ilk olarak kontrol edilen parçalar arasında klima yer almaktadır.

Arabanın yazlık bakımında, yapılması gereken işlemlerden bir tanesi de motor yağının kontrolüdür. Motor yağının özelliğini koruyup korumadığı kontrol edilmeli ve motor yağının eksilmesi de sorun çıkarabileceğinden yağın miktarı da gözden geçirilmelidir.

Yaz aylarında yollarda daha fazla toz olduğu için araçların tozlanması da daha fazla olur. Bu yüzden hava filtreleri kış aylarına göre daha çabuk tozlanırlar. Arabanın yazlık bakımı konusunda yapılacak olan işlem kirli hava filtrelerinin temizlenmesidir. Hava filtresinin kirli olması hem aracın performansını düşürmekte hem de aracın yakıtını olumsuz yönde etkilemektedir. Yazlık bakımı sırasında hava filtrelerinin kontrol edilmesi ve temizlenmesi ya da değiştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Belirtilenlerin yanı sıra zorlu kış şartlarından çıkan araçlarda fren kontrolleri, filtre değişimleri, rot balans ayarı, klima, yağ bakımı, akü gibi yapılabilecek ekstra kontroller bulunmaktadır.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da yaz bakımı alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.