Üçevler Mah. Dumlupınar Cad. No:12C Nilüfer/BURSA
1984tenberi

Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt filtresi, yakıt deposundan gelen yakıtın temiz bir şekilde motora aktarılması için kullanılan filtre sistemidir.

Yakıt filtresi değişimi pahalı bir işlem olmamakla birlikte, daha maliyetli olabilecek hasarları önleyen bir servis hizmetidir. Yakıt standartları gereği yakıt filtreleri çok sık kirlenen bir parça değildir. Bu nedenle yakıt filtresinin her periyodik bakımda değişmesi gerekli olmayabilir. Ancak mutlaka iki bakımda bir yakıt filtresi değişimi önerilmektedir.

Yakıt filtresi işlevini yerine getiremediğinde, ilk etapta bu sorunun kullanıcı tarafından anlaşılması pek mümkün olmamaktadır. Sonraları aracınızın çekiş ve performansında düşme başlayarak, motorun çalışması düzensizleşir, hatta ciddi kirlenmeler ile çalışmamaya başlayabilir. Gittikçe büyüyebilecek sorunlara sebep olması muhtemel olan kirli yakıt filtresi, yakıt pompası ve enjektör arızalarını beraberinde getirebilmektedir.

Günümüz araçlarının bazılarında, yakıt filtresi, yakıt pompası modülünün bir parçası durumunda ve kolayca değiştirilememektedir. Yakıt filtresi tıkanırsa, yakıt pompasına zarar verebilir ve pahalı bir soruna neden olabilir. Özellikle dizel motorlu taşıtlarda, mazot filtresi yakıttan suyu ayırıcı özelliği taşıdığından, yakıt filtresinde su birikmesi ile birlikte gösterge panelinde yanan yakıt filtresi uyarı ışığına dikkat edilmelidir. Uyarı ışığı yandığında filtredeki tahliye musluğunu kullanarak suyu boşaltılması gerekmekte ve gerekirse uzmanlar tarafından mazot filtresi değişimi yapılmalıdır.

Çarıkcı Oto Servis, Bursa’da benzin filtresi değişimi, mazot filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi konularında, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Bilgisayarlı arıza okuma ve arıza silme konularında iletişime geçebilirsiniz.